Handbike pro Leoše

Handbike pro Leoše

100 %
Celková potřebná částka 30 000 Kč
30 000 Kč

Žadatel

Leoš

Využití prostředků

Nákup handbiku

Popis projektu

Devětatřicetiletý Leoš je již tři roky upoutaný na invalidní vozík s diagnózou paraplegie, po tříštivé zlomenině krčního obratle následkem skoku do neznámé vody.

Před skokem do vody vedl normální život, pracoval, vydělával, ve volném čase se věnoval myslivosti. Trávil aktivně čas se svým tehdy 5letým synkem Tadeášem. Po návratu domů se však změnilo hodně věcí. Jeho rodiče, u kterých bydlí, sice upravili část rodinného domku bezbariérově, takže může sám na vozíčku opustit dům. Ale kvůli své omezené možnosti hýbat se a přemisťovat jako zdravý člověk, ztratil možnost trávit čas s přáteli a se svým synem v takové míře, jako předtím.

Na začátku roku 2016 Leoš potkal nové přátele, pro které je sportování běžnou součástí každodenního života a způsobem, jak zůstat v dobré psychické i fyzické kondici. Ti ho přivedli k myšlence zkusit se i přes svůj handicap hýbat. Volba padla na handbike – kolo na ruční pohon. První pokus s půjčeným handbikem sice nedopadl slavně - ujel pouhých 400 m a druhý den se nemohl kvůli namoženým rukám sám přesunout z vozíčku na postel. Ale věděl, že ve sportování chce pokračovat!

Postupně si zvyšoval dávky a dnes ujede na handbiku 20 km jako běžnou vzdálenost. Zhubl, posílil svaly na rukách, zlepšil si fyzičku a tím také ulevuje svým rodičům, kteří se o něj částečně starají, přestože jsou oba již v důchodu. Dokonce se na handbiku účastní i amatérských cyklo závodů a v příštím roce se chce stát členem smíšeného cyklistického týmu, který absolvuje nejdelší amatérský štafetový závod na území ČR v délce přes 2000 km v limitu 111 hodin.

Důležité pro něj je i to, že si může na víkendy i na prázdniny brát svého syna a aktivně s ním trávit čas. Tadeáš díky tomu získává zdravý pohled na život handicapovaných.

Leoš zatím jezdí na půjčeném handbiku, protože cena nového je pro něj v jeho situaci příliš vysoká. Přesto věří, že se mu podaří potřebnou částku díky sbírce sehnat a dosáhnout svých cílů. Jak sám říká: “Svým příkladem mohu inspirovat další handicapované lidi, aby nevzdávali svůj život, ale zkusili ho žít v nových podmínkách. Stali se více samostatnými, sportovali, našli si práci … Splatím tak částečně dluh, který cítím ke svému okolí a ke společnosti za péči, kterou mi věnovali v době po zranění.“ 

Na sbírku přispěli:

  • Irena V. - 300 Kč
  • Elis V. - 800 Kč
  • Miroslav K. - 2 000 Kč
  • Zuzana H. - 500 Kč
  • Vlastimil Z. - 1 000 Kč
  • Lucie H. - 500 Kč
  • Michal O. - 24 900 Kč