Trojkolo pro Vojtíška

Trojkolo pro Vojtíška

100 %
Celková potřebná částka 65 000 Kč
65 000 Kč

Žadatel

Rodina Vojtíška

Využití prostředků

Nákup trojkola v hodnotě 65 000 korun pro Vojtíška

Popis projektu

Vojtíšek se narodil v červenci 2005 a hned po narození mu lékaři diagnostikovali vývojovou vadu mozku (mozkovou obrnu). „Lékaři mu nedávali mnoho šancí, nikdo nám nedokázal říct, zda bude chodit, mluvit, reagovat na okolní svět. Naštěstí se Vojtíšek narodil s velkou chutí do života a s touhou se s nepřízní osudu prát. Od narození s ním cvičíme 4x denně Vojtovu rehabilitaci a snažíme se všemožně ve spolupráci s odborníky stimulovat jeho vývoj,“ říká maminka Vojtíška. Ve 2 letech se posadil a ve 3 letech začal lozit po čtyřech. Intenzivně rehabilituje. Ačkoli lékaři příliš nevěřili, že bude chodit, ve 4 letech začal obcházet kolem nábytku.

Velkou pomocí byl Vojtíškovi pobyt v Adeli v Piešťanech, po něm začal samostatně, i když velmi krkolomně, chodit. Když navštívil rehabilitační centrum podruhé, začal lépe mluvit. Díky tomu může být také integrován do běžné školy s asistentem. „Ze všech sil se nadále snažíme s Vojtou cvičit nejen fyzicky, ale i grafomotoriku, logopedii. I tak je stále velmi mnoho toho, v čem zaostává za ostatními. Ve škole bude mít svůj individuální plán. Velkou pomocí jsou pro Vojtu i jeho čtyři sourozenci, kteří mu pomáhají, hrají si s ním, čtou mu,“ vypráví maminka Vojty. „Ale hlavní je, že chce Vojta sám. Vojtíšek má v sobě velkou chuť a touhu žít a vše zvládnout, je velmi aktivní a do všeho nového se rád pouští. Každý krůček vpřed prožívá s velkým nadšením. Na rehabilitacích je vzorný a trpělivý pacient. Doufáme, že se bude vyvíjet i nadále a bude mít šanci začlenit se co nejhodnotněji do normálního života. Víme, že dokud se jeho mozek vyvíjí, je šance mu pomoci“.

Vojtovi je 9 let, i přes svoji velmi nestabilní chůzi velmi rád sportuje. Dvakrát týdně chodí plavat a dvakrát týdně chodí do atletické přípravky s asistentem. Velmi rád a často jezdí na svém kole loped, je na něm velmi vytrvalý a rychlý. Účastní se i závodů. Kolo používá i jako kompenzační pomůcku - chůze mu dělá problémy (má problémy s koordinací pohybu a rovnováhou a zvládá jen malé vzdálenosti s dopomocí), na kole se může celkem bezpečně přemísťovat z místa na místo. Ovšem nynější kolo je už mu velmi malé a nestabilní, pro své sportovní aktivity potřebuje trojkolo nové, větší a s převody. Bohužel, není ve finančních možnostech rodiny Vojtovi toto kolo, po kterém tolik touží, koupit. Nové kolo umožní Vojtovi dále sportovat, rehabilitovat a velmi účelně a aktivně se zapojit do běžného života. Kolo není hrazené zdravotní pojišťovnou.