​Závodníci běží, co mohou - pomohou!

Je nedělní poledne 27. dubna a posádka naší nadace právě projíždí bránou Harcovské přehrady, aby se dostala na místo konání akce „Běžím, co můžu – pomůžu!“, kterou pořádá nezisková organizace ESN Liberec při Technické univerzitě v Liberci.

Cílem charitativního běžeckého závodu je získání finančních prostředků, které prostřednictvím naší nadace budou věnovány mladému Aloisovi na nákup potřebné zdravotnické pomůcky.

Celá myšlenka projektu „Běžím, co můžu – pomůžu!“ se zrodila v hlavě Veronice Černé, která působí jako Social Erasmus Coordinator v ESN Liberec. „Mám na starost pořádání akcí a zapojování zahraničních studentů do dobročinných aktivit v místě jejich studia. Napadlo mě, že uspořádat charitativní běh by bylo hezké. Myšlenka se postupně rozvíjela a já si vybrala ke spolupráci Nadaci Olgy Havlové. Po vzájemné konzultaci jsme se rozhodli závod uspořádat i pro širokou veřejnost. Formou brainstormingu se vybral název „Běžím, co můžu – pomůžu!“ a zbývalo jen vše zorganizovat.“

Závodníci už pomalu přichází pro své registrace, aby se mohli běhu zúčastnit. U našeho stánku nadace se zastavují a zajímají se, jak by ještě mohli pomoci. Studentky z ESN vybírají do kasiček nadace dobrovolné příspěvky od návštěvníků, kteří výměnou za pomoc dostávají srdíčko nadace. Ve 14:00 probíhá oficiální zahájení, při kterém studentky představují i pětadvacetiletého Aloise, který ke svému životu nezbytně potřebuje nový invalidní vozík.

Vše je připraveno, nervozita stoupá, na start se staví první závodníci soutěžící v kategorii studentů, které čeká trasa dlouhá 2,5 km vedoucí kolem přehrady. Za velkého povzbuzování do cíle jako první přibíhá student, který zvládl trasu v čase pod 20 minut. Protrhává cílovou pásku a okamžitě přijímá řadu gratulací. Po závodě studentů přichází na řadu běh dětí od 7 do 15 let, které si se stejnou vzdáleností poradí nad očekávání velmi rychle. Na start se posléze staví kuriózní skupina závodníků, a to rodiče nesoucí své děti jakýmkoliv způsobem na trase 300 m, kde v polovině závodu děti odkládají a vyrážejí do cíle už každý sám. Cílem každého závodu je zdolání stanovené trasy během, poklusem či chůzí, dle možností účastníků. Dále se na start staví senioři a následně kategorie mužů a žen, které čeká také trasa o délce 2,5 km. Třešničkou na dortu je poslední startující kategorie sportovců, kteří zdolávají dvojnásobnou trasu, tedy dvě kolečka kolem přehrady. Za sportovce běží i dvě malinké slečny, které v kategorii žen dobíhají k obrovskému úžasu všech přihlížejících na prvním a druhém místě.

Celé odpoledne panuje u přehrady úžasná atmosféra, návštěvníci akce obcházejí stánky zúčastněných organizací. K našemu stánku chodí především rodiče se svými dětmi, kterým vysvětlují, za jakým účelem vlastně dneska závod běžely. Krásnou atmosféru dotváří i Alois, který celé odpoledne tráví s námi a s ostatními návštěvníky u stánku nadace a s obdivuhodným nadhledem nám přibližuje svůj život na invalidním vozíku. Velmi si váží pomoci všech zúčastněných.

„Běžcům, kteří se dnešního závodu účastnili, bych chtěl velmi poděkovat za to, že si udělali na akci čas a zaplacením registrace mi přispěli na zakoupení nového, vhodného, sportovního vozíku, který mi velmi usnadní můj život. Budu se moci snadněji pohybovat, protože vozík je mnohem lehčí, lépe skládatelný a má pevnější konstrukci, což ocením především při nakládání vozíku do auta. U mého současného vozíku mi při skládání už často upadává kolečko a já si pak musím půjčovat starý vozík od mého souseda, jinak bych zůstal celý den nehybný. Zakoupení nového vozíku je pro mě zcela nezbytné, proto bych chtěl ještě jednou říci děkuji všem běžcům, organizátorům a Nadaci Olgy Havlové za uspořádání této charitativní akce. Sám se snažím pomáhat ostatním lidem, kterým se změnil život podobně jako mně, například svou účastí na projektu mapování stezek pro vozíčkáře, tak snad touto cestou opětuji pomoc, které se mi nyní dostává.“

Před ukončením celé akce ještě tleskáme běžcům všech kategorií, kteří se svými úžasnými sportovními výkony umístili na prvních třech místech, a tak si nyní mohou přebírat své medaile a ostatní ceny. Po vyhlášení výsledků a poděkování všem zúčastněným balíme náš stánek, děkujeme organizátorkám akce a hlavně se loučíme s Aloisem, jemuž velmi držíme palce, aby mu finanční výtěžek z charitativního běhu umožnil koupi invalidního vozíku, který mu znatelně ulehčí jeho každodenní život.

„Naše očekávání byla nadmíru splněna. Akce se vyvedla, návštěvníci si užili doprovodný program a hlavně atmosféra během závodu byla okouzlující. Alois na mě působil velice sympaticky. Po celou dobu se bavil s návštěvníky a myslím, že i on si celou akci užil. Jsem moc ráda, že jsme mu mohli pomoci“, shrnuje celou akci organizátorka Veronika Černá.