Netradiční oslava půlkulatých narozenin Miloše Škorpila

Dnes již není žádnou novinkou, že řada oslav či akcí je spojovaná s charitativní činností. Svatební oznámení s odmítnutím daru a žádostí o příspěvek do sbírky, kasička na oslavě narozenin a další krásné nápady vedoucí k pomoci potřebným se stávají čím dál více běžnou součástí našeho života. Ultramaratonec a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil šel ale ještě o krok dál. Rozhodl se oslavu svých 65. narozenin, které připadají na 12. září, spojit s pomocí rodinám v tísni a zúčastnit se spolu s gratulanty Běhu dobré vůle v oboře Hvězda.

Sport a charita

Běh dobré vůle pořádá Nadace Olgy Havlové, která již deset let propojuje sportovní aktivity s konkrétními sbírkami potřebným. Běh byl a je nedílnou součástí aktivit nadace, a tak není náhoda, že téměř od počátku projekt Sport pro charitu podporuje i Miloš Škorpil. „Sport je chápán jako výkladní skříň, zatímco charita, ale zejména ti, kterým pomáhá, jsou chápáni jako lidé, kteří by se neměli moc ukazovat. Vždy mi vadilo, že na ty, kteří z různých důvodů mají nějaký zdravotní nebo životní deficit, je pohlíženo s despektem, podle mě si naopak zaslouží velký respekt,“ řekl v počátcích spolupráce Miloš a chopil se úkolu měnit postoj sportovců k charitě. Jeho projekt Pomáhej během, spolupořadatelství závodu na pomoc Hospici sv. Jiří a řada dalších aktivit jsou toho důkazem.

Běžci dobré vůle pomohou rodinám v tísni

První ročník této charitativní akce nabídne milovníkům běhání trasy 5 a 10 kilometrů a štafetový závod. Žádný uběhnutý kilometr nepřijde na zmar. Díky startovnému lze přispět na dobrou věc – vybrané peníze totiž půjdou na pomoc rodinám v nepříznivé životní situaci, do které se dostaly kvůli nemoci, ztrátě bydlení anebo domácímu násilí. „Každý z nás se někdy ocitne v situaci, kdy se bez pomoci druhých neobejdeme. A pokud v okolí člověka chybí záchranná síť v podobě blízkých či rodiny, velmi rychle se může ocitnout na dně. Ztráta zaměstnání, rozvod, nemoc můžou vést ke ztrátě bydlení a pak už velmi rychle přichází strmý pád dolů. Rodiny s dětmi to mají mnohonásobně těžší, proto jsme se rozhodli výtěžek ze závodu věnovat jim na pomoc,“ říká Monika Granja, ředitelka nadace.

Všechno nejlepší, Miloši!   

S nápadem uspořádat oslavu narozenin na závodě přišel Miloš Škorpil sám. Je rád, že tímto počinem pomůže těm, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Každý, kdo by chtěl Milošovi popřát a závod běžet, může se na něj registrovat zde a do kolonky Klub uvést „Všechno nejlepší, Miloši.“ Pokud nemůžete běžet, ale přesto chcete pogratulovat a přispět, přihlaste se a v kategorii běhu vyberte virtuální startovné. Na závěr závodu pořadatelé vyhlásí výnos sbírky a předají Miloši čestný diplom a vaše gratulace.

Vezměte si s sebou i děti

Pořadatelé závodu mysleli nejen na běžce a běžkyně, ale také na jich rodinné příslušníky. Připravili rodinné odpoledne s bohatým doprovodným programem. V oboře Hvězda se malí běžci, jejich fanoušci i rodiče můžou těšit na dětské běžecké závody, bojovku pro děti, divadelní dílnu nebo funky cvičení s Qašou. Nebude chybět ani výstava fotografií o Olze Havlové či sestavování a focení živých obrazů podle tradice svépomocné lidové knihovny HROBKA, kterou založila Olga Havlová s přáteli. 

Běh dobré vůle se koná 12. září v oboře Hvězda v Praze 6 od 18 hodin. Doprovodný program začíná již v 16 hodin. Více informací o závodu a odkaz na registrace najdete zde: www.sportprocharitu.cz

Miloši, děkujeme za krásný nápad, jak pomáhat, a těšíme se na úžasnou narozeninovou oslavu!

Tým Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové