​V životě je hezké přijímat, ale mnohem krásnější je opravdu dávat!

Zaměstnanci ČSOB běhají pro dobrou věc již od roku 2010 a za pět let účasti na závodech v rámci Run Czech běžecké ligy vyběhali na konto veřejné sbírky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) 1,5 milionu Kč!!!

S myšlenkou propojení účasti na pražském maratonu a půlmaratonu s charitou přišli sami zaměstnanci. ČSOB se rozhodla věnovat nadaci určitou částku za každý kilometr uběhnutý zaměstnanci banky v rámci závodů Run Czech běžecké ligy. Do prvního ročníku se zapojilo 77 běžců z banky, kteří svými běžeckými výkony přispěli na sbírku VDV 81 440 Kč. Každým rokem zájem zaměstnanců o účast na charitativním běhu rostl. Letos se zatím na start běžeckých závodů postavilo 387 běžců z ČSOB, kteří vyběhali na pomoc potřebným 297 150 Kč.

Rozhovor s Lubošem Kušnírem z ČSOB Private Banking o projektu „Běh pro dobrou věc“

Jak vypadá spolupráce ČSOB PB s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové?

S Výborem dobré vůle spolupracujeme na úrovni pohybových aktivit, které pro nás mají dvojí účinek – sportujeme pro sebe a také pro pomoc VDV. Když se vrátíme na úplný začátek této spolupráce, dojdeme ke jménu Martin Kosobud, výkonnému řediteli privátního bankovnictví, který je svým založením velký sportovec, triatlonista. Tím, že on je takto sportovně založený a ví, že k životu nepatří jen práce, ale i rodina a volný čas, tak velmi dbá na to, aby zaměstnanci měli možnost mít všechny tyto složky života v rovnováze.

Martin Kosobud jde svým zaměstnancům příkladem?

Ano, vysvětluje jim, že je super, že se věnují práci, ale že by neměli opomínat i další věci, které k životu patří jako je sport a jiné kreativní využití volného času. Důležité je umět zkrátka z té pracovní židle vstát. Martin své zaměstnance vede právě převážně ke sportu. A z toho se vyvrbily dvě aktivity, kterými přispíváme na sbírku VDV a to běhy – půlmaratóny a maratóny a účast na Jizerské padesátce. Těchto aktivit se účastníme my jako zaměstnanci ČSOB Private Banking, ale nabízíme možnost zúčastnit se závodů i našim klientům, kterým pomáháme s registrací.

Klientům nabízíte možnost registrovat se na závody prostřednictvím VDV a přispět tak na veřejnou sbírku nadace?

Přesně tak, pro naše klienty je to možnost jak prostřednictvím sportu udělat něco pro sebe a k tomu ještě pomoci druhým. A i právě díky sportovním výkonům se naše vzájemné vztahy prohlubují. Moc si ceníme na VDV, že nám velmi usnadňuje proces registrace. Nám stačí kontaktovat koordinátorku projektu Lenku Benešovou, která vždy ochotně vše zařídí. Jen pošlu zprávu, že chci přihlásit další běžce, nemusím zjišťovat, zda už nejsou čísla vyprodaná nebo registrace uzavřená. Obratem mi přijde odpověď od Lenky, že udělá maximum pro to, aby to zařídila. To je pro nás ohromná úspora času. Symbióza mezi ČSOB Private Banking a VDV je opravdu oboustranná, vzájemně si vycházíme vstříc.

Kolik zaměstnanců ČSOB PB se do charitativního projektu „Běh pro dobrou věc“ už zapojilo?

Troufám si říci, že se minimálně třetina zaměstnanců ČSOB PB alespoň jednou odhodlala zúčastnit se některé z našich sportovních aktivit.

Co zaměstnance ČSOB PB k účasti na charitativním běhu nejvíce motivuje?

Velkou inspirací bylo, když se jednoho našeho vánočního večírku zúčastnila PR manažerka VDV – Nadace Olgy Havlové paní Monika Granja a pomocí grafů nám ukázala, kolik jsme dokázali prostřednictvím sportovních výkonů přispět a jak byly peníze využity. Kolik zaměstnanců v jednotlivých letech běželo a kolik to vyneslo peněz. V tu chvíli mohl každý vidět černé na bílém ta úžasná čísla, velký nárůst a nám došlo, že jsme někomu opravdu pomohli změnit jeho život k lepšímu. To dle mého názoru dokázalo kolegy motivovat. Počáteční nechuť k běhu se velmi rychle proměnila vlastně až na takovou zdravou závislost na sportu.

Co myslíte, že zaměstnancům ČSOB PB přináší propojení sportovního výkonu s podporou někoho, kdo potřebuje pomoci?

Sportování samo o sobě přináší samozřejmě dobrý pocit. Když se sportovní výkon nadto spojí ještě s pomocí potřebným, tak se člověku dostaví i velmi krásný pocit na duši z toho, že mohl pomoci. Je fajn, že se propojení sportu s pomocí takto ujalo. Spousta lidí přemýšlí o tom, že by pomohli, ale nenajdou způsob. Když jim ukážeme cestu, moc rádi pak přispějí a to jim přináší ten úžasný pocit.

ČSOB přispívá prostřednictvím svých sportovních výkonů na veřejnou sbírku VDV. Pomáháte i jinými způsoby konkrétním žadatelům?

Pro konkrétní žadatele pořádáme sbírky během setkání všech zaměstnanců ČSOB Private Banking pořádných zpravidla v předvánočním čase. Od VDV si necháváme doporučit konkrétní žadatele, kteří potřebují podpořit. Z nich ve finále vybereme jednoho a s jeho příběhem seznámíme ostatní kolegy, kteří mohou dle svého uvážení přispět. Loni jsme se nedokázali rozhodnout, kterému z žadatelů pomoci, tak jsme si řekli, že pomůžeme všem třem. Během společného setkání jsme vybrali asi třetinu potřebné částky. Pak se do toho s vervou sobě vlastní zapojil ředitel teplické pobočky ČSOB Private Banking, Tomáš Jelínek, který přišel s nápadem, že projekt pomoci představí i svým klientům, kteří by také třeba rádi pomohli, jen nevědí jak. Ten rok se podařilo vybrat potřebné finanční prostředky pro všechny tři žadatele. Stálo to sice více úsilí, ale podařilo se a za to jsme moc rádi.

Oblast charity není zaměstnancům ČSOB vůbec cizí. Vy osobně inspirujete své kolegy k účasti na charitativních bězích a současně realizujete sbírky na pomoc těžce nemocným dětem. Co pro Vás pomoc potřebným znamená?

V životě je hezké přijímat, ale mnohem krásnější je opravdu dávat. Je fajn, když od nového běžce nejdříve slyšíte, že v žádném případě nemůže uběhnout 5 kilometrů natož půlmaraton, ale pak to zaběhne a vy vidíte tu proměnu, že dokázal vstát ze židle, zapracovat na sobě, upravit jídelníček… Jedna kapka spustí celý proces pozitivní změny v životě a po zaběhnutí závodu jsou ti lidé šťastní, že to zvládli. Vždy lidem říkám, že na startu stojí za všechny, co by strašně rádi běželi, ale nemohou, protože se jim v životě zkrátka něco přihodilo. Osud jim nastavil méně přívětivou tvář, oni se svým hendikepem umí žít, ale je to pro ně mnohem složitější než pro zcela zdravého člověka. Nám stačí jen se zvednout ze židle a začít se hýbat.

Od roku 2010 se pravidelně účastníte maratónských běhů a závody dokončujete v dobrých časech. V roce 2012 jste dokonce zaběhl maraton v čase pod 3 hodiny. Co Vás motivuje k tréninku, co Vás v běhu žene stále kupředu?

V mém případě se například loni jednalo o sázku s Martinem Kosobudem. Vsadili jsme se, že zvládnu zaběhnout maraton pod hranici tří hodin. V případě, že hranici pokořím, Martin využije den na dobrovolnickou činnost, který svým zaměstnancům ČSOB nabízí. V případě prohry mu půjdu na víkend pomoci rubat dříví do lesa. Musím říci, že po víkendu práce v lese jsem měl ruce opravdu vytahané jako pavián a motivace do příštího běhu mám opravdu dostatek:-) Moc si vážím toho, že i když Martin sázku vyhrál, tak za mnou přišel a řekl, že i tak se spolu zúčastníme dobrovolnické činnosti. Což jsme také udělali.

Jaká pozitiva Vám běh přináší?

Pozitivním efektem běhu je pro mě i vliv na rodinu. Člověk nemůže běžet s hlavou plnou problémů, je pak náchylný ke zranění. Když vybíhá, v hlavě si něco řeší, ale pak si uvědomí, že v terénu musí dávat pozor a tak přesune svou soustředěnost jinam. Je potřeba se naučit během výběhu stres zpracovávat. Často mě třeba napadnou i různá řešení problémů a domů už přibíhám uvolněný.

Co Vás motivuje k lepšímu výkonu?

Když vás během maratonu předbíhají ročníky vašich rodičů, tak to člověka natolik zahanbí, že se k lepšímu výkonu prostě namotivuje. A na druhou stranu je suprové vědět, že když se běhu budete pravidelně věnovat, tak můžete závodit i v tomto věku. Což je úžasné. Mojí motivací může být tedy hloupá sázka a nebo stanovení si konkrétního cíle. Jak si jednou takový cíl stanovím, tak příprava hned probíhá snáze.

Řekl jste si, že sestavíte tým ČSOB, který zvítězí v týmovém maratonském běhu a ten také skutečně zvítězil. Jaké jsou Vaše cíle pro následující běžeckou sezónu?

Martin Kosobud je pro mě metou, kterou bych rád překonal. V triatlonu ne, protože neumím moc plavat, ale v půlmaratonu a maratonu by to mohlo vyjít :-) V půlmaratonu chci stlačit čas pod 1 hodinu 20 minut. To se bavíme ale jen na úrovni časů...

Přeji si, aby hlavně zdraví drželo a já mohl pokračovat v běhání. Jsou chvíle, kdy zdraví není ideální a vy zjišťujete, jak moc vám pohyb chybí a začne se to odrážet i ve všem, co děláte. Když vydrží zdraví, tak pak teprve řeším časy. Ale bude mě samozřejmě hřát na duši, když se mi podaří Martina Kosobuda překonat.:-)

Článek připravila Tereza Říčařová