Pocta Olze Havlové na Běchovickém běhu

​„Spíš než na časy teď běhám pro krásné pocity a radost,“ komentuje Běchovický závod vítězka v kategorii věnované památce Olgy Havlové paní Věnceslava Pokorná.

Je neděle, 28. září přesně 11 hodin a od legendárního památníku č. 13 v Běchovicích právě startují první závodníci 118. ročníku Běchovické běhu – nejstaršího silničního závodu v Evropě, jenž se koná bez přerušení již od roku 1897. Přes dva tisíce běžců čeká dnes zdolání tradiční tratě o délce 10 031m vedoucí do centra Prahy, která je obávanou především díky táhlému stoupání v poslední čtvrtině trasy.

Cíl závodu se nachází na Žižkově, v místě, kde se narodila a vyrůstala Olga Havlová, přímo na křižovatce ulic Koněvovy a Za Žižkovskou vozovnou. Jedna z žižkovských ulic nedaleko cíle závodu dodnes nese jméno paní Olgy. Propojení Běchovického běhu s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové vzniklo vytvořením speciální kategorie ocenění nejstarších závodnic - žen „veteránek“ ve věku 65 let a více, věnované památce Olgy Havlové, která by se loni dožila 80 let.

V kategorii těchto obdivuhodných žen s velkým náskokem vítězí s časem 00:51:50 sekund běžkyně Věnceslava Pokorná, která se Běchovického běhu účastní letos již po třiatřicáté.

„Dnes se mi běželo velmi dobře i přesto, že bylo trošku tepleji. Závěrem ten „Hrdlořezák“, to je vždycky takové, že ty síly docházejí. Ale celý závod byl moc fajn. Dneska běžím už po třiatřicáté, ale časy s dřívějšími závody nesrovnávám. Teď už se to špatně porovnává... Spíš než na časy, teď běhám pro krásné pocity a radost. Běh je pro mě úžasný! Člověk je klidnější, spokojenější, optimističtější, prostě pohodovější. Všem doporučuju. A to i ženám mého věku, ať to zkusí. Protože přijdou na to, že jim to opravdu dá něco jenom pro ně. Já sama jsem se odhodlávala běžet Běchovice asi čtyři roky. Čtyřikrát jsem byla přihlášená něž jsem je začala běhat. Měla jsem k „Běchovicím“ respekt. Nesmírný. Ale mám je ráda. Je to hezký závod,“ dodává k běhu vítězka v kategorii žen 65+ Věnceslava Pokorná.

Na druhém místě do cíle dobíhá paní Vlasta Bulcová z Liberce v čase 00:56:30 sekund a třetí místo obsazuje paní Milena Hovorková z TJ Petřiny Praha s časem 01:03:45 sekund.

Vítězkám v kategorii věnované památce paní Olgy předává ocenění bývalý extraligový sportovec, člen správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové pan Josef Beneš, který nejrychlejším běžkyním věnuje jménem Výboru dobré vůle pamětní stříbrné medaile s portrétem Olgy Havlové, vydané k 10. výročí nadace.

Všem běžkyním blahopřejeme k dokončení nelehkého závodu a už nyní se těšíme na příští již 119. ročník legendárního Běchovického běhu.

Článek připravila: Tereza Říčařová